Pellanet

Ν. Πυρσός Πετριάς 3-2 Μακεδονικός Εδεσσας

Άλλη μια ήττα "στα σημεία" γνώρισε ο Μακεδονικός Έδεσσας μέσα στην Πετριά στον αγώνα με τον οποίο έκλεισε ο 1ος γύρος του πρωταθλήματος.
Οι βυσσινί, αντιμετωπίζοντας το γνωστό πρόβλημα έλλειψης παικτών, προσπάθησαν να πάρουν την νίκη αλλά η κούραση και οι μικροτραυματισμοί δεν τους επέτρεψαν κάτι περισσότερο από μια αξιοπρεπή εμφάνιση. Στο 10' ο Ροδίντσης απέκρουσε κοντινό σουτ του Κυριακίδη. Ο Μακεδονικός άνοιξε το σκορ στο 17' όταν ο Καλογιάννης έκλεψε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, έδωσε αριστερά στον Μπουρδάνη και αυτός με σέντρα βρήκε τον Τότλη για το 0-1. Δεύτερη σημαντική απόκρουση του Ροδίντση στο 31' σε τετ-ατέτ με τον Σαρίδη. Κόρνερ στο 40' για τους φιλοξενούμενους με τον Τότλη να πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η Πετριά ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με πλασέ του Ιμβριώτη. Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιμβριώτη στο 47'. Στο 55' έγινε το 3-1 με διαγώνιο σουτ του Τυριακίδη. Οι παίκτες του Μακεδονικού προσπάθησαν να αντιδράσουν και αρχικά ισοφάρισαν με όμορφο πλασέ του Καλογιάννη ύστερα από κάθετη του Σουλιώτη στο 75'. Στο 90' οι βυσσινί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν μετά από κόρνερ του Μπουρδάνη όταν αρχικά την κεφαλιά του Τότλη έδιωξαν οι αμυντικοί πάνω στην γραμμή και ύστερα το σουτ του Μητσόπουλου πήγε στο δοκάρι.
Για τον Μακεδονικό Έδεσσας:(Χαραλάμπους) Ροδίντσης, Σουλιώτης, Καλογιάννης, Ρέτζιας, Γιαγιόγλου, Μητσόπουλος, Παπαδόπουλος, Τότλης, Μπουρδάνης, Χρυσοστόμου, Καρακατσάνης.